Jak se liší bydlení v domě a bytě?

Jak se liší bydlení v domě a bytě?

Můžete být vysokoškolským studentem, který se poprvé odhodlává odejít z domu, nebo již dávno pracujete a hledáte nové místo k životu, leží před vámi na trhu s bydlením hned několik možností. Vaše osobní preference a výše rozpočtu často určují, jaký druh bydlení můžete dostat. Pro každý typ existují výhody a nevýhody. Obecně platí, že domy nabízí více prostoru a soukromí, zatímco byt stojí méně, co se týče nákladů na údržbu či pronájem.
Bytový dům
Náklady
Dům takzvaně „postavený na míru“ stojí více než byt. Musíte totiž investovat nejen do stavby samotné, ale také do pozemku, na kterém dům bude stát. Můžete si pořídit již postavený dům, který ovšem ve většině případů bude potřeba částečně nebo úplně zrekonstruovat. Další náklady, které bude v budoucnu nutno pravidelně platit, jsou náklady na energie. I ty mohou být vyšší než v bytě.
Apartmánový dům
Prostor
Jednopokojové byty mají průměrně rozlohu od 50 m2, což je samozřejmě mnohem méně než v domě. Rozloha malých domů běžně začíná na 140 m2. A jejich dispozice činí minimálně 3+1 kk. Byt obvykle nemá žádné venkovní prostory, často není vybaven verandou, či parkovacím místem. Většina domů toto nabídnout může.
Údržba
Jakmile si pořídíte nemovitost, musíte počítat s tím, že veškerá správa a údržba připadne na vás jako na majitele. Zahrnuje to cokoliv od natření venkovního plotu až po výměnu děravé střechy. Bydlíte-li v nájemním bytě, nemusíte se o nic z toho starat. Ovšem mějte na paměti, že některým pronajímatelům může trvat týdny přijít k vám a spravit vám ucpaný odtok.
Moderní dům
Sousedé a soukromí
Sousedské vztahy jsou do značné míry důležité, je proto dobré, udržovat se sousedy dobré vztahy. To platí jak pro žití v bytě, tak i v domě. Pokud budete bydlet v bytě, budete mít sousedy doslova ve vedlejším pokoji. Nedivte se proto, že čas od času zaslechnete peprnější a hlasitější sousedský rozhovor.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup