Je káva dobrá, nebo špatná pro náš organismus?

Je káva dobrá, nebo špatná pro náš organismus?

O tom, jestli je pro nás konzumace káva dobrá, nebo naopak, rozhoduje mnoho faktorů. Především jde o kvalitu kávových zrn, způsob přípravy, ale také načasování, tedy kolikrát a kdy ji během dne pijeme.

espreso, mletí

Pokud Vám nevadí připlatit si za opravdovou kvalitu, rozhodně nakupujte kávu, která je pěstovaná organicky. Vyhnete se tak velkému množství chemikálií a pesticidů, které většina dovážených zrn obsahuje. Pro její čerstvost je nejlepší namlít ji až těsně před konzumací. Pokud doma nemáte vlastní mlýnek, zajděte si do specializované prodejny s kávou, a tam si ji namelte. Každopádně, můžete si ho pořídit i domů. Seženete kvalitní i do 1 000 Kč a ušetří Vám to mnoho času a v závěru i mnoho peněz.

Způsobů přípravy je opravdu mnoho. Když si zajdete do kavárny, nebo do řetězců jako je Starbucks apod. ani nevíte, co si z jejich obrovské nabídky vybrat. Pokud jste vyznavači zdravého životního stylu, měli byste se vyhnout mléku. Tedy žádné cappuccino, ani latté. Je totiž prokázáno, že káva s mlékem nám způsobuje horší zažívání, vředy, nebo zácpa. Rozhodně by se těchto nápojů měly zdát i kojící maminky, děti pak mohou mít potíže s pokožkou, nebo váhou.
káva, zrna

Je ale kofein sám o sobě špatný? Pokud si dáte 1-2 šálky espresa za den, bude to na vás mít spíše pozitivní účinky, ale musíte vypít i dostatečné množství vody, aby Vaše tělo nebylo dehydratované. V případě, že sportujete, se dokonce doporučuje ji pít. Jeden šálek hodinu před tréninkem Vás nakopne k lepším výsledkům. Pokud jste teprve začátečníci a chcete zhubnout nějaké to kilo dolů, i v tomto případě se doporučuje před aktivitou. Kofein je totiž přírodní spalovač tuků. Pokud si tedy tu hodinku před běháním dáte šálek dobré kávy, budete mít na trénink více energie a spálíte víc kalorií, než pokud byste si ji nedali.

Rozhodně ale není dobré začínat s ní den. Někteří lidé říkají, že bez ranní kávičky prostě nemohou fungovat. Pokud patříte mezi ně, zkuste své tělo probudit kvalitní snídaní, dostatkem vody, třeba 10ti dřepy a uvidíte, že si na své espreso ani nevzpomenete. Kdykoliv jindy přes den si ji ale s klidem dopřejte. Nic se ovšem nesmí přehánět a všeho moc škodí. To, že konzumace kofeinu nemusí být pro tělo škodlivá, neplatí v případě, že těch šálků kávy vypijete každý den 6.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup