Kojení není procházka růžovým sadem, ale odměna stojí za to.

Kojení není procházka růžovým sadem, ale odměna stojí za to.

Vše začíná v hlavě

Jsou nastávající maminky, které mají jasno. Kojit nechtějí. Mají k tomu své důvody a jejich rozhodnutí by měl každý akceptovat. V populaci jich je ale opravdu malé procento. Většina žen kojit chce a podle Světové zdravotní organizace kojí své potomky v šesti měsících asi třicet osm procent žen. Ale začátky opravdu nejsou snadné. Sama jsem měla spíš hrůzu z porodu než z kojení. Po pravdě mě ani nenapadlo, že bude kojení nějaká věda. Má představa byla jasná: Na sále proběhne bonding (položení miminka na břicho matky), miminko se přisaje a další den budu mít mléko a budu normálně kojit. Je to ale všechno složitější.

Miminko se musí adaptovat

Ano, je to pro ten malý uzlíček šok. V bříšku má jistotu bezpečí, nemusí samo dýchat a přísun živin má nonstop. Pak se najednou něco stane a ono se ocitne venku, a aby nemělo hlad, musí se začít snažit.

malé_miminko

A co víc první dny mu ani člověk nenabídne pořádnou smetanu. Přikládání miminka k prsu vyžadují sestry na novorozeneckém oddělení nejdéle každé tři hodiny, aby si dítě osvojilo reflex sání. Ovšem správné přiložení to je trochu věda. Nestačí totiž, aby mělo miminko v puse jen ten „čudlík“, nýbrž půl dvorce. Den po porodu se to žužlání dá vydržet, ale třetí den už to začíná být jízda. Při každém přisátí se mi bolestí kroutily malíčky u nohou, bylo to vždy patnáct minut utrpení na jedné straně a patnáct minut na druhé. Sestřičky radily, jaká poloha je vhodná, aby to bolelo co nejméně, pomáhaly, ale popravdě si tím musí každá maminka projít sama. Mléko se dostaví kolem třetího dne, bolest přetrvává týden až dva a potom je to lepší a lepší.

Vydržet a dopřát dítěti výhody kojení

Moje malíčky se kroutily ještě měsíc po porodu, ale prostě jsem si řekla, že to vydržím. Asi tři měsíce po narození syna mi dokonce mléko zatvrdlo, takže jsem to konzultovala s laktační poradkyní a díky jejím radám a šikovnosti mého muže kojím syna stále, už je to šestnáct měsíců a kojení si užívám. Je to taková naše společná chvilka, kdy prohlubujeme vzájemné pouto. Jsem opravdu ráda, že jsem to nevzdala, i když to nebylo někdy snadné.

mateřská_láska

Doporučuji obzvláště u malých dětí, které ještě nedostávají příkrmy, mít mateřské mléko v mrazáku, nikdy totiž nevíte, co se může stát. V mrazáku může být až tři měsíce a uchovat ho můžete buď ve speciálních pytlíkách na mléko, nebo bohatě postačí uzavíratelné sáčky 2pack. Nezapomeňte vždy na mléko napsat datum, kdy bylo vyrobeno.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup