Ráj zvaný Zakarpatí

Ráj zvaný Zakarpatí

Zakarpatí je nejzápadnější část Ukrajiny, rozkládající se hned za hranicemi se Slovenskem. V minulosti též známá jako Podkarpatská Rus, součást Československa. Na rozdíl od Karpat v Rumunsku tady v horách nenajdete hrady a tvrze, ale na rozdíl od Alp, či Tater, tady až na Siněvirský NP nenajdete ani turisty. Hory, tzv. poloniny, nejsou příliš vysoké, ale to neznamená, že si zde neužijete nádherné výhledy a přírodu.
Užhorod, Ukrajina
Do Užhorodu, největšího města v Zakarpatí, se dá pohodlně dojet vlaky, nebo autobusy z Česka za pár hodin. Po regionu se pak pohybujete místními minibusy, nebo stopem. Zdejší lidé jsou vstřícní a mnoho z nich umí česky, nebo slovensky, takže se zde bez problémů dorozumíte.
Pomineme-li Siněvir, kde se nachází i vesnice Koločava, známá většině českých turistů, jistě stojí za návštěvu Polonina Boržava, podle některých nejkrásnější část Zakarpatské Ukrajiny. Nahoru vedou cesty hustými lesy a jediní, koho po cestě potkáte, budou sběrači borůvek pod vrcholy. Jakmile vyšplháte na hřeben, rozprostře se celá oblast jako na dlani. Pokud cestujete sami, je lepší pořídit si na malý zvoneček. V lesích žijí medvědi, ale jak je známo, jsou velice plaší.
zakarpatí, hory
Za zmínku stojí skvělá ukrajinská kuchyně. Určitě vyzkoušejte pravý boršč, nebo holubki, jedná se o maso s rýží obalené v zelném listu, nebo pelmene – těstoviny plněné masem. V horách žijí i pastevci ovcí. Můžete od nich koupit například bryndzu a to opravdu za pár korun.
Co se týče noclehu, prakticky kdekoliv můžete postavit stan. Jedinou výjimku tvoří národní rezervace a parky. V okolí polonin ale stačí sejít do nejbližší vesnice a bez problémů tam najdete opravdu levné a slušné ubytování, třeba za 150 Kč na jednu noc. Pokud ne, najděte místo, kde se mohou shromažďovat lidé, z pravidla obchod nebo hospoda a jednoduše se zeptejte místních. Vždycky vám někdo nabídne nocleh.
Za 10 strávených v tomto regionu se dá zaplatit třeba jen 4 000 Kč se vším všudy. Uvidíte nádhernou přírodu, poznáte místní kulturu, neuvěřitelně laskavé obyvatele a okusíte úžasné jídlo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup