Zahradní rostliny

Zahradní rostliny

Všechny zahradní rostliny totiž mají svůj původ v rostlinách rostoucích divoce. Během staletí byly šlechtěny tak, aby měly hezčí květy než jejich divocí příbuzní.
Zajímavosti

  • Zahradní rostliny, které, podobně jako čajové růže, vznikly křížením dvou druhů, se nazývají hybridy.
  • Zahradní květiny mají často větší květy a kvetou delší dobu než jejich předkové rostoucí v přírodě.
  • Během šlechtění se podařilo získat takové barvy květů, které se v přírodě běžně nevyskytují, například černé růže.

divoké květy.jpg
Okrasné rostliny se pěstují pouze pro svoji okrasnou hodnotu. Nejstarší záhony okrasných rostlin vznikly již ve starověké Persii, kdy je zahradníci pokládali kolem cest. Později vzniklo mnoho škol, kde se zahradníci učili kombinovat rostliny kvetoucí v různém období tak, aby zahrada kvetla po celé vegetační období. V osmnáctém století dokonce vznikly první květinové hodiny a to díky botanikovi Carlovi Linnému. U nás jsou známé především květinové hodiny v lázeňském městě Poděbrady.
Vláha je základ
Žádné rostliny nemohou žít bez slunce, živin a vody. Právě voda bývá často příčinou neúspěchu při pěstování některých druhů. Vždyť téměř všechny druhy rostlin obsahují sedmdesát procent vody, řasy dokonce devadesát procent.
V rostlinách má voda podobnou funkci jako v lidském těle krev. Jsou v ní rozpuštěny minerální látky a další živiny pro rostlinu nezbytné.  Nachází se v buňkách, které pomáhá udržovat pružné, podobně jako míč nafouknutý vzduchem. Proto listy vadnou při nedostatku vláhy. ruka, zahradní hadice.jpgČást vody se cévními svazky převádí z buňky do buňky v procesu zvaném osmóza. Rostliny odpařují vodu během tak zvané transpirace. Voda odchází z rostliny pokožkou, v níž jsou otvory zvané průduchy. Část vody prochází tzv. xylémem, což jsou drobné žilky, které můžeme vidět například na listech. Aby se v xylému udržel nepřerušený vodní sloupec, je voda odpařená z průduchů okamžitě nahrazena vodou, kterou nasávají kořeny.
Každá rostlina má jiný systém spotřeby vláhy. Proto i každý druh potřebuje jiný způsob i pravidelnost závlahy. Je to dáno geneticky podle přirozeného místa původu rostliny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup